ponedjeljak, 28. veljače 2011.

Bit će novogradnji



U moru gorkih vijesti kojima nas bombardiraju svakodnevno, jučer konačno i jedna koja je obradovala sve zainteresirane za opstanak hrvatske brodogradnje. Europska komisija ukinula je administrativnu zabranu ugovaranja gradnje novih brodova Brodosplitu, te će i ubuduće oceanima ploviti kvalitetna plovila što su proizvod višestoljetnog iskustva i znanja naših brodograditelja.
Generacije pomoraca imale su čast svoje prvo iskustvo stjecati na morskim ljepoticama izgrađenim u splitskom škveru. Na nekima sa ovih slika imao sam sreću ploviti više godina.
To su Luka Botić i Natko Nodilo izgrađeni 1960.-prepoznati kao prave morske lastavice u lukama. Godinama su održavali liniju Jadran-Australija-Novi Zeland.
Krajem šezdesetih izgrađeni su Split, Alka i Makarska. Svojim oštrim pramcem skoro dva destljeća lomili su led na liniji Mediteran-Velika Jezera.
1984. godine zaplovila je Šolta-brod za rasute terete, a krajem devedestih i moderni bulk carrier Don Frane Bulić.



nedjelja, 27. veljače 2011.

Ljepota penjanja














Šetnje Marjanom sve više i više mi ispunjavaju vikende u Splitu. Preko Bena, Instituta, pa uz kavu na vidilici do rive - najbolji lijek za tijelo i dušu. Svaki put me očaravaju slike uz Marangunićeve serpentine. Gore plavo nebo i slobodni penjači po Marjanskim stinama, a ispod modro more i jedrilice. Hrabrost i spretnost penjača marjanske šetače uvijek ostavlja bez daha.


petak, 25. veljače 2011.

Pirati na moru

Prije par dana somalski su pirati ispalili raketu na brod američke ratne mornarice, a potom ubili četvero Amerikanaca na otetoj jahti SV Quest. Opremljeni modernim naoružanjem, napadaju sve vrste brodova, od malih jahti do velikih tankera i brzih brodova za prevoz kontejnera. 
Napadi na brodove na sidrištima i u plovidbi sve su učestaliji. 2009 god. bilo je 406  piratskih napada i oružanih razbojstava. Uz SE Aziju i daleki istok, čak 264 napada izvršena su u Africi. Najopasnija područja su Adenski zaljev te obala uz deltu Nigera. Najčešći napadi su na kontejnerske brodove, brodove za prijevoz rasutih i generalnih tereta, te brodove za prijevoz nafte i kemikalija. 
U 2009. godini 1052 člana posade su uzeta za taoce, 68 ih je ozljeđeno, a 8 je poginulih. Tijekom prvih šest mjeseci 2010. godine bilo je ukupno 196 napada, 597 članova posada je uzeto za taoce, a 16 ozljeđeno. Somalski pirati se posebno ističu po učestalosti napada, te brutalnosti. Tijekom 2009. godine izvršili su 217 napada, te uzeli za taoce 867 pomoraca.
Kako uza sva medjunarodna nastojanja u suzbijanju piratstva na moru rezultati nisu zadovoljavajući, posadama brodova i dalje ostaje jedino držati maksimalnu budnost i pripremljenost za napad prilikom plovidbe opasnim područjima .



srijeda, 23. veljače 2011.

Potraga za obiteljskim korijenima

 Sigurno smo se svi u više navrata zainteresirali za svoje obiteljske korijene. Večernje priče naših baka i djedova vezivale su nas uz rodbinu koja je silom prilika i neprilika razasuta po cijeloj kugli zemaljskoj. Rijetka pisma sa vremenom su prestala dolaziti, veze su prestale i spoznaje o životu naših rodjaka polako su izbljedile.
Zahvaljujući modernim komunikacijskim sredstvima, a posebno internetu danas je moguće istražiti obiteljske korijene do par stoljeća unatrag, te pronaći izgubljenu rodbinu u svim tim nekad dalekim kontinentima, zemljama i gradovima. Slijedećih nekoliko stranica mogu korisno poslužiti pri istraživanju obiteljskih korijena i putovanja naših predaka u Novi svijet.

Na stranici  www.familysearch.org prikazani su popisi knjiga rodjenih, vjenčanih i umrlih prema većini crkvenih župskih ureda. Pri povezivanju obitelji dijelom su se potkrale i neke greške. Zato je moguće od vlasnika stranice naručiti mikrofilmove sa izvadkom iz matičnih knjiga, te originalne rodne i vjenčane listove. Nisu skupi, samo se čeka par mjeseci. Lijevo je rodni list sa Visa iz 1760 godine na ime Josephi Svilicich, kojem mi je poslala Cathy Lewin iz Perha. Priču o Cathy i njenom istraživanju naših korijena pokušat ću dočarati u par slijedećih članaka.
Klikni OVDJE   za početni opis kako koristiti ovu stranicu.


Izvrsna stranica za istraživanje dolaska naših iseljenika u Ameriku je www.ellisisland.org
U periodu od 1892 do 1954 godine preko 12 milijuna useljenika ušlo je u Sjedinjene države preko malenog otoka Ellis na ulazu u New York. Svi useljenici morali su proći medicinsku karantenu na otoku prije ulaska u državu. Na stranici je popis svih useljenika, datum dolaska, putna karta te ime i slika broda kojim su doplovili. Original izvadak iz brodskog manifesta, te sliku broda možete od elisisland.org slobodno otkupiti.

Dobra stranica u potrazi za iseljenicima u Australiju je National Archives of Australia na stranici www.naa.gov.au 
Osnovni podatak sa te stranice je datum ulaska u Australiju, a zatim se slijede brodski popisi putnika te "naturalization papers" kojeg useljenik ispunjava prilikom traženja državljanstva. Dokumenti su većinom digitalno obradjeni te ih je lako pratiti i presnimiti. Lijevo je snimka liste putnika iz 1911 godine, prispjelih parobrodom Sydney u luku Freemantle iz Napulja. Dobrim dijelom su naša imena, a medju njima i ime Roka Žitka pradjeda od Cathy.

Evo i odličan Genealogy blog  gdje je kvalitetno obrađena problematika istraživanja hrvatskih korijena.
Primjer obiteljskih korijena moje bake Marije su OVDJE  na http://www.geni.com. Proguglajte, možda je i Vaš predak već upisan.

Croatian Heritage anf Genealogy izvrsna je stranica na Facebooku. Samo kliknite OVDJE

nedjelja, 20. veljače 2011.

Iz ljeta u zimu i obratno












Nisam bio par dana na netu. Čekanje smjene, primopredaja, iskrcaj, više aerodroma i izmjena aviona te dolazak kući. Tjedan pred povratak uvijek je stresan. Sada na zasluženi odmor cijelih 9 tjedana.Malo u ribolov, pomoć ocu oko maslina, posjeta prijateljima u Zagreb lagani su planovi za odmor. Ostalo vrijeme kavica sa dragim ljudima na splitskoj, igarskoj ili viškoj rivi. I naravno zabave na internetu.
Dolazak sa afričkih plus 35 na domaćih 5 veliki je stres za tijelo. Kako će tek biti našem časniku Sergiu Radišiću kad se u ožujku iskrca. Poslao mi je ove slike jučer sa shuttle tankera Aberdeen. U švedskoj su luci  Nynashamn, slikano je u tri popodne, a temperatura minus 22 . Krcaju 500 000 barela sirove nafte za Skagen. Bio je na palubi samo par minuta očitat gaz broda i mobitelom na brzinu uslikao ovo. Kaže da je stvarno hladno. Čuvaj se Sergio i drži u toplom.

subota, 19. veljače 2011.

Bakljada u Fleka za stoti rodjendan

Boravkom na brodu propusti se puno domaćih fešti. Za ovu hajdukovu 100godišnju puno mi je krivo. Otac me prvi put odveo na Stari plac davne 1971. Zadnja prvenstvena Hajduk - Olimpija i velika fešta u ciloj Dalmaciji. Hajduk je osvojio prvenstvo nakon 16 sušnih godina. Od tada sam stalni posjetioc poljudskog istoka.
Ive gazda kultnog torcidinog kafića Krom, brat mi i još jedan prijatelj bili su u Pragu proslavit hajdukovu stotku u Fleka. Legendarnoj pivnici u kojoj su splitski studenti donijeli odluku o osnivanju našeg
vječnog  Hajduka. Bila je prava fešta. Evo zapisa iz Velog mista sa rodjenja Hajduka te bakljada za stoti rodjendan u Fleka. Ekipa se zabavila te noći,a i sve ostale. Kažu da ni noćni život Rio de Janeira nije ravan Pragu u kasnim satima.




utorak, 15. veljače 2011.

Ivana i Rugby Nada

Tijekom školovanja u pomorskoj školi rekreativno sam se bavio ragbijem. Grubi sport kojeg igraju fini dečki. Za razliku od nogometa koji je sport grubih momaka. Ljubav prema ragbiju nastavili su sin Ante i mlađa kći Ivana.
Danas sam se vrtio malo po netu i na stranici rugby Nada se iznenadim. Višani koji budu ovo čitali odmah će je prepoznat. Ljeti radi u Rive, a zimi trči za jajolikom loptom.
Moram se pohvalit. Evo OVDJE veza na Nadinu stranicu.


ponedjeljak, 14. veljače 2011.

Stari prijatelji











U srijedu dolazi smjena. Let je navečer Douala-Paris-Zagreb i na kraju doma u Split. Kao i svaki put Kati pita što će skuhat za doček. Zima je doma i naručio sam sarme. Ona ih odlično pripremi. I kolače po njenom izboru. Neve i Ive će joj sigurno pomoć oko kolača. Tako da možda bude i različitih slastica. Baš sam se zaželio.
Opraštamo se od Afrike za par mjeseci. Nisam dugo razmišljao koje slike staviti na ovaj post. Dvije slike i jedan kratki filmić ako uspije. Ovo je naša stalna ekipa ovdje. Uvijek su tu. Stari naši frendovi. Prvi su na ručak i večeru. Ako im nedaš koju bananu znaju prave dišpete radit. Pogotovu ovi mladji. Grizu nam kabele i konope, te šuškaju po cijele noći. Srest ćemo ih opet pri ukrcaju. Svaki put su sa kojom novom bebom.

nedjelja, 13. veljače 2011.

Limbe, par slika











Slijedeći tjedan idemo kući. Za kraj boravka u Limbe evo par različitih sličica iz grada uz objašnjenja. Na prvoj slici je glavna ulica Church street. Danju veoma prometna. Noću ne baš sigurno mjesto za boraviti. Na drugoj slici je pumpna stanica Texaco u centru grada. Klikom uvećajte sliku i vide se cijene goriva u Cfa (central african frank). Isti je iznos i u kunama.
Slijedeća slika prikazuje jednu od ulica. Kad se uveća vidi se desno na cesti reklama gaz super zua. To je jedna od mnogobrojnih ilegalnih pumpnih stanica u Kamerunu. Jeftinije gorivo, sumnjive kvalitete, nabavljeno tko zna gdje. U ponudi često bude i ulje, a ponegdje se može i napuniti gume.
Četvrta slika prikazuje još jednu snalažljivost domaćina. Svaka bara, lokva ili potok ujedno je korisna i kao praonica auta i motora.
  

subota, 12. veljače 2011.

Sićušan, al opasan

Malarija. Bolest koje se plaše svi pomorci prilikom plovidbe tropskim područjima. Prije par dan Pipa kapa sa talijanskog tegljača Megara ispratili smo u bolnicu. Nakon 5 dana bolnice i 12 intravenoznih kura kininom, stanje mu se normaliziralo. Ubrzo će biti otpušten.
Malarija (male aria-loš zrak) parazitska je infektivna bolest koju izaziva ubod ženke komarca, koji u sebi nosi sićušni parazit Plasmodium falciparum. Prvi simptomi se javljaju u periodu od 10-14 dana,a moguće čak i 10 mjeseci od uboda. Početni simptomi slični su gripi, ali ako se ne prepozna na vrijeme i ne liječi, malarija vodi u komu i smrt. Glavobolja, slabost mišića, visoke oscilacije u temperaturi tijela, povračanje i jako znojenje osnovni su znaci početka malarije.
Iako se danas uspješno liječi, još uvijek više od milijun i po ljudi godišnje umre od malarije. U tropskim krajevima treba nositi odjeću koja pokriva cijelo tijelo, te izbjegavati otvoreni prostor u sumrak i zoru, jer je tada komarac najaktivniji. Autan sprey i gel, obvezna su zaštita za izložene dijelove tijela. I jedna zanimljivost.
Kinin, glavni sastojak popularnog tonic watera, korišten je za liječenje malarije u Indiji kad je bila Britanska kolonija te je zbog toga piće postalo popularno, posebno u koktelima.

srijeda, 9. veljače 2011.

Ribolovac Marino

Jedna od najljepših razbibriga u slobodno vrijeme pomorcima je ribolov. I to po dalekim morima u lovu na ribe kojih u Jadranu često nismo u prilici uloviti. Malo znanja, puno upornosti i uspije se uloviti dobar ručak.
Naš Marino je pravi ribar specijalac. Uz dobru ribarsku opremu i veliko iskustvo često nas iznenadi pravim morskim beštijama. Na par slika su kingfish ili kako  u Kamerunu  zovu mutondo, barakuda te najukusniji crveni gruperi. Marinu je nadimak po jednoj maloj ribici gavun, ali to ga ne spriječava da pobijedi i prave morske nemani od preko deset kilograma kao ove  na slikama.
Netko će vjerovatno misliti kako je puno lakši ribolov u ovom ribom bogatom moru, ali Marino je obećao iznenaditi nas slikama slijedećeg ulova iz Slatina. 
Ovu ribarsku priču nemoguće je završiti bez našeg kuhara Jere. Riblje delicije kojma nas naš Jere često iznenadi, svaki put su za polizat prste.

nedjelja, 6. veljače 2011.

Limbe Botanic Garden






Botanički vrt u Limbeu, prekrasno je mjesto za popodnevne šetnje. Osnovala ga je grupa njemačkih prirodnjaka 1892 godine, kao centar za testiranje i aklimatizaciju raznih egzotičnih stabljika prije prenošenja u Evropu.Najpoznatije su bile kakao, banane, čaj, kaučuk i kinin. Danas je jedan od najznačajnijih tropskih  botaničkih vrtova. Oko 150 raznih vrsta raslinja nemože se naći više nigdje drugdje u svijetu. Zovu ga i pravom riznicom tropskog ljekovitog bilja. Proteže se u dužinu od 2 km. Kroz vrt vijuga rječica, koja se blizu centra grada ulijeva u more.
Uz upravne zgrade u vrtu je sagradjen Atlantic beach hotel te restoran Hot Spot u kojem ponekad provedemo par ugodnih sati.

subota, 5. veljače 2011.

David i Golijat

Znate onu staru priču o borbi Davida i Golijata. Poznata vam je sigurno borba Odiseja i Kiklopa. Takva je i priča o našim malim tegljačima. Boksaj-vuci, guraj-poteži, push-pull. Upri svom snagom - poteži po snage. Svojom upornošču i ogromne grdosije kao što je tanker Giovanna privežu za rivu.
U toj borbi snagu Jakog održava njegova vjerna posada.
  • Barba Pero - barba po talijanski brada jer  treba posjedit za postat barba. Polako otkriva snagu interneta
  • Upravitelj stroja Nike - kapo po talijanski. Chief engineer na engleskom. Čuvar zdravlja i snage Jakog. Zaljubljenik u tehniku i povijest
  • Vodja palube Ante-noštromo iz talijanskog naš čovjek. Održava Jakog urednim i lijepim. Pravi vodja i naš zaštitnik.
  • Vodja stroja Marino -donkeyman. Zadužen za red, čistoču i popravke u strojarnici. Ribolovac i hard rocker
  • Kuhar Jere-kogo po talijanski. Chief Cook. Jerry kuhar snova i naš dobri duh
  • Mornar Robert - OS - ordinary seaman. Naš Kamerunac. Student prava. Marino ga uči ribolovu
  

Limbe New town market



Limbe kao i većina afričkih gradova ustvari je jedan veliki pazar. Po cijelom gradu se nešto prodaje. Kupi - prodaj. Ili na domaćem pidginu (broken english) buyam-selam.To je jedini i stvarni način preživljavanja u Kamerunu. Sve i svašta je na prodaju. Većinom roba koja je prošla kroz više ruka.
Limbe se nalazi na vulkanskom tlu na kojem natopljenom suptropskom kišom koja neprestano pada više mjeseci uspjevaju sve vrste afričkog voća i povrća. Mango, papaja, banane,ananasi.Pome, tikvice, balancane.
Kod naše madam Gladys na New town marketu uvijek je sve svježe i kvalitetno. Svega tu ima. Pravi mini market. A cijene. Nešto jeftinije nego splitski pazar.


petak, 4. veljače 2011.

Afričke ribarice

U ribara mokre gače, za večeru nezna šta će. Ovdje su mokre i gače i haljine. Ovo smo snimili prije par godina u kanalu ispred Douale. Ribarski život
nikada nije bio lagan, al što reći kada sretneš ribarsku družinu kao što je ova. Zaželiti im dobar ulov i sretan povratak.

Mladjim pomorcima ovakvi prizori su skoro pa nestvarni. Mene ipak  podsječaju na djetinjstvo u Pločama i naše neretvanke sa trupama punim voća, povrča, jegulja i cipala na putu prema pločanskom pazaru.

Udruga pomoraca Hrvatske

Poštovani,
Dozvolite da vam kao kolegi predstavimo Udrugu Pomoraca Hrvatske te portal Pomorac.net, prvo i jedino mjesto na kojem se okupljaju hrvatski pomorci, zajednickim snagama nastojeci promjeniti polozaj nas pomoraca u RH, kao i pomorstva u cjelini nabolje. Uz nadu da cete biti u mogucnosti izdvojiti nekoliko minuta svojeg dragocjenog vremena kako bi procitali nasu poruku svim pomorcima, srdacno vas pozdravljamo i zelimo mirno more.
Pismo upućeno vama možete pročitati tako da kliknete na link ispod (potreban je program za citanje pdf dokumenata kao sto je naprimjer Adobe Acrobat PDF Reader ) :


Predsjednik UPH - Adrijan Susa

Udruga Pomoraca Hrvatske

utorak, 1. veljače 2011.

Nova godina na plaži

     Pješčana plaža imena Mile 6 beach vikendom ima sve više i više kupača. Bila je zatvorena par godina, jer u jakim strujama često netko od domaćih strada. Većina kamerunaca nije vična moru ni plivanju. Tako da ne idu dalje od jednog metra dubine.
        Pijesak je vulkanskog porijekla. Tamnije boje i sigurno otklanja reumatske probleme.
    Prvog Siječnja naš shipchandler Alpha Marine organizirao je feštu na plaži.
    Pečena riba, pivo i toplo more. Dobar ulazak u 2011 godinu.
Neka nam bude Sretna Nova.

Igrane u slici