ponedjeljak, 31. listopada 2011.

U lov na lignje (loligo vulgaris)


Zima je na pragu, ruke zebu, a to znači da je vrijeme je lova liganja. Izvlačenje tog najslasnijeg mekušca iz dubina jadranskog mora, poseban je užitak svakom ribolovcu. Znaju to i mještani našeg Igrana. te sa svojim barkama i peškafondima redovito isplovljavaju u potragu za lignjama. Naša kamera snimi ih svakog predvečerja na pošti iza igarskog mula. Malo sreće i truda, domaće vino i maslinovo ulje iz igarskih konoba i priprema raznih specijaliteta od liganja može započeti. Lignje na gradele, crni rižoto, salata, podušene lignje u ulju i još puno ukusnih jela od liganja, čest su i ukusan jelovnik naših mještana u dugim i hladnim zimskim večerima.
Za tjedan dana je iskrcaj, potom priprema arte za lov i eto mene u vidokrugu naše kamere. Pročitao sam jedan recept prije par dana i vjerujem da ću ubrzo imati priliku isprobati ga.

Lignje nadjevene tunom
sastojci:
700 g liganja
250 g EVA tune
2-3 žlice limunova soka
1 žlica naribane limunove korice
2-3 žlice maslinova ulja
3 žlice nasjekanog peršina
2 češnja češnjaka
2 žlice Vegete za posipavanje

  •  Lignje očistite, operite, dobro posušite papirnatim ubrusom, a krakove isjeckajte
  •  Filete tune dobro ocijedite,dodajte limunovu koricu i sok, nasjeckani češnjak, dio peršina, 2 žlice maslinova   ulja,nasjeckane krakove,žličicu Vegete pa sve dobro promješajte
  • Prije nadjevanja lignje malo pri vrhu zarežite pa ćete ih lakše i brže nadjenuti. Za punjenje upotrebite veće lignje. Nadjevom napunite lignje, a zatim ih pri vrhu zatvorite čačkalicama. Roštilj dobro zagrijte, premažite uljem pa lignje pecite sa svake strane 4-5 minuta.
  • Pečene lignje pospite Vegetom te prelijte ostatkom maslinova ulja i peršina
Vjerujem da znate i nećete zaboraviti. Svaka riba pa i lignja mora plivati tri puta. U moru, maslinovu ulju te na kraju u domaćem vinu. U slast.

nedjelja, 30. listopada 2011.

Borba protiv malarije

Nakon više od tri desetljeća mukotrpnog rada, prvi put su se medicinski istraživači približili izradi cijepiva protiv malarije, bolesti koja godišnje ubije oko milijun ljudi. Cjepivo koje je još uvijek u procesu završne provjere učinkovito je u više od 50% oboljele djece, što je značajan medicinski napredak, jer prema izvješću WHO oko 225 milijuna oboli godišnje od malarije, a svako 30 sekundi u Africi umre jedno od pet djece.
Otkrićem ovog cijepiva, sve je izraženija nada u konačnu pobjedu nad malarijom. Do konačne primjene cjepiva jedina sigurna zaštita je izbjegavanje boravka na otvorenom u večernjim satima te obvezno nošenje dugih hlača i majica, a korisni su i razni sprejevi, narukvice i ljepljive trake.
Za nekoliko dana je povratak kući i ovaj put smo imali više sreće. Nitko nije dobio malariju.


ponedjeljak, 24. listopada 2011.

Gospel na vrućem afričkom pijesku

Kameruncima stvarno malo treba za pravi show. Kazetofon, par pjesama afričkog gospela, bose noge na vrućem pijesku i prava fešta za sve prisutne na Down Beach u Limbe-u može započeti. Na slikama i filmiću  članovi zbora Presbiterian New Town Church Limbe pjevaju gospel na različitim dijalektima. Tradicionalna plemenska nošnja i različit stil plesa otkrivaju dio šarenila bogate kulture ovog podneblja. Plesačice sa ogledalom u ruci su iz plemena Bajangi, muškarci u šarenim odorama sa štapom plešu stilom Bamenda i Bamelike, dok je odjeća djevojaka u bijelom prilagođena za nedjeljnu misu. Treba još napomenuti da u Kamerunu ima oko 300 različitih plemena i narječja te je međusobno sporazumijevanje moguće jedino na engleskom i francuskom jeziku. Veže ih  velika  ljubav  prema  gospel  glazbi i plesu, što  se  vidi  i  na ovom  filmiću.

petak, 21. listopada 2011.

Nevera se sprema


Grmi sijeva nevera se sprema, a ciganke varošanke još iz sela nema. Pjesma moje bake kojom umirivala unuke dok bi treštali gromovi i sijevale munje, a mi klinci drhtali od straha stisnuti na krevetu uz svjetlo titrajućih voštanica i uljanica. Munje i gromovi i dalje paraju nebom iznad Igrana i Hvara, ali svjetla više ne nestaje kao nekad, što je očito iz ovih predivnih Aljošinih fotki .  To se ne može reći za ovaj Kamerun, u kojem i  kad najsitnija munja zapara nebo svjetla se pogase i internet mreža prekine sa radom. Dva tjedna bez interneta, a ni sad nije baš stabilna veza. Za postavit par slika na post treba mi par dana, o filmiću mogu samo sanjat. A, kako su tek prošli tjedni bez neta?  Kad se jednom zakačiš za network i tipkovnicu, vrijeme bez interneta izgleda kao povratak u kameno doba.

utorak, 18. listopada 2011.

Crkva Gospe od Ružarja u Igranima

Svakog prolaznika pokraj Igrana sigurno uvijek zadivi onaj prelijepi zvonik fantastično uklopljen uz Crkvu Gospe od Ružarja. Visoki zvonik ili kako ga mještani zovu kampanel dominira nad Igranima i pravi je zaštitnik našega mjesta. Izgrađen je dvadesetih godina prošlog stoljeća donacijom Dušana Paruna igarskog ribara-lovca na oštrige, zavjetom o gradnji kojeg je dao nakon što se spasio iz olujnih valova jednog od bezbrojnih i razornih New Orleanskih uragana. 
Mještani su iznimno ponosni na svoju crkvu i kampanel poznat još i po sličnosti sa splitskim zvonikom Svetog Duje, te nesebično pomažu održavanje i restauraciju crkve. Nakon što je uređen krov, ulazna vrata te klimatizirana unutrašnjost, trenutno su u tijeku radovi na obnovi šematorija. Svaki Vaš cijenjeni prilog za popravak pristupa u crkvu dobrodošao je. Vjerujem da ćete se odazvati jer je naša crkva uz kulturni i vjerski značaj, skupa sa Zalinom kulom neprocjenjivo blago Igrana. Više o crkvi Gospe od Ružarja, te ostalim igarskim crkvicama i kapelicama možete pročitati OVDJE


subota, 1. listopada 2011.

Čarobnjak Merlin ili Welcome to Igrane


Prvi dani jeseni su tu, vino je u bačvama, prve jesenje lignje na gradelama, planovi za slijedeću ljetnju arturovu feštu odavno kolaju mislima naših vitezova, pa je došlo vrijeme da riješimo jednu nepoznanicu. Tko se krio iza maske tajanstvenog čarobnjaka koji je odveo Artura i Genevieve u tamnu noć? Ok. Svi će reći pa Merlin je naš svestrani Toni. Turistički radnik, ribar, zaljubljenik u stare jarbole i jedra. Vlasnik zelene Mante, lijepe gajete na kojoj Toni skoro svakog dana uspješno brazdi okolnim valama u potrazi za dobrom ribom ili samo uživa uz strujanje vjetra kroz Mantino jedro. I još da dodamo. Uloga Merlina u fešti Noć kralja Artura nije Tonijev prvi dodir sa glumom i filmskim kamerama. Više o ulozi Tonija, a i ostalim igarskim vitezovima možete vidjeti klikom na slijedeći dokumentarni film:

izvrstan uradak naše mještanke Kristine, izrađen tijekom njenog studija režije na zagrebačkoj Akademiji za film i režiju.
I jedno pitanje za čarobnjaka. Di je odveo Artura i Genevieve? Valjda će ih vratit idućeg ljeta.

Igrane u slici